Чудовий новий світ. Як змінюється онлайн і чому за цим потрібно стежити
Денис Логвиненко

Те, що ми дивимося, слухаємо і куди витрачаємо гроші, в умовах сучасної конкуренції за увагу, стає ще важливіше.

Як не описуй минулий рік, будь-який епітет здасться мізерним, а перерахування — неповним. Змінилося багато, і кожен з нас це відчув. Спробуйте подумки відмотати час назад, на початок 2020 року. Відчуваєте, наскільки щільно упаковані спогади? Новий етикет життя і роботи, крах індустрій, політичні кризи, технологічні прориви і нові принципи медіаспоживання.

Те, що могло розтягнутися на десятиліття, ми через обставини освоїли за рік. У такому режимі ніколи зупинитися і подумати — що ж буде далі? Нестабільний світ збив у багатьох внутрішню систему навігації. Відновімо орієнтири і розберімося, як ми будемо дивитися на світ у 2021-му й далі.

Дивитися в цьому випадку — дуже буквальний термін. За даними Kantar, ми стали набагато більш залежні від екранів. Пам’ятаєте, як навесні 2020 року було побоювання, що інфраструктура інтернету не витримає пікових навантажень? Вони виникли не випадково — у квітні інтернет-споживання зросло на 64%, більш ніж на 50% зріс стрімінг онлайн-відео. Контент для багатьох став способом вирватися з реальності, яка іноді стискалася до розмірів однієї кімнати. Навряд чи можна засуджувати такий ескапізм — його підігріває ще й зростання фінансової непевності. Глобально кожен третій споживач відчув (або хоча б очікував) удар по власному доходу.

 

Але в глобальній економіці будь-яка проблема — це ще й бізнес-можливість. За чим же стежити?

Масштабні бої будуть у світі стрімінгу. Ще недавно він був блакитним океаном — місцем, де попит перевищував пропозицію. А тепер океан почервонів і в ньому стало тісно. Сьогодні війна за нашу з вами увагу і гаманці стала куди жорсткішою. Стрімінг — це більше не тільки Netflix і YouTube, а десятки компаній. Боротьба проникла навіть на локальні ринки. В Україні за передплатника конкурують Megogo, Oll.TV, Sweet.tv, власні майданчики стільникових і кабельних операторів.

Сучасні стрімінг-сервіси — не обов’язково ті, що продають вам серіали чи фільми. Відеоуроки, записи вправ і навіть ігри в хмарі — всі вони пережили бурхливе зростання в 2020 році. Але навіть у такій ситуації залишаються свіжі ніші. Так, головним відкриттям нового року поки що стала аудіосоцмережа Clubhouse — вона на рівному місці створила нішу «подкастів в реальному часі» і отримала понад $100 млн інвестицій.

Нове завдання амбітних новачків — зберегти позиції. У новому році економіка уваги дуже чітко конвертується в реальні гроші. Кожному треба буде вирішити, скільки він готовий витрачати на контент і які підписки залишити. У війні за гроші будуть переможці і переможені — в обох випадках вже є наочні приклади. Так, стрімінг з вертикальними серіалами Quibi пропрацював з квітня до грудня 2020 року, попри інвестиції в $1,75 млрд. А тим часом сервіс Disney+ за рік роботи набрав 60 млн передплатників.

 

І нас, і підприємців нова реальність змусить відповідати на дуже філософські запитання — які історії та образи ми цінуємо, що відрізняє хороший контент від поганого?

Локдаун і перехід в онлайн залишили позаду епоху, коли інтернет-майданчики були строго утилітарними інструментами. Магазини, наприклад, тепер не просто продають. Вони ще й виробляють контент на безлічі майданчиках, пояснюють і розважають, висловлюють свою позицію. Наприклад, найбільший в Україні інтернет-магазин Rozetka в січні повністю перейшов у YouTube на українську мову. Старий канал (на 1,2 млн користувачів) довелося закрити — але бренду таке вольове рішення пішло на користь. Це питання виживання й адаптації до майбутнього — 40% центеніалів (покоління молодше 25 років) шукають бренди у соцмережах, перш ніж зробити покупку, підраховує Kantar.

Догодити такому споживачеві набагато складніше. Мало виробляти хороший продукт — потрібно відповідати цінностям. Усвідомлене споживання, підтримка соціальних ініціатив — сучасній компанії є про що потурбуватися. Приготуйтеся, що в 2021 році ви дізнаєтеся ще більше про те, які ініціативи підтримує бізнес навколо.

Розповідати про це будуть ще й тому, що інші, традиційні форми інтернет-реклами, переживають глобальні зміни.

У неї з-під ніг вибивають основну технологію — файли cookies. У найближчі півтора року браузер Google Chrome відмовиться від їх підтримки, а Apple вже з початку 2021 посилила умови відстеження поведінки користувачів між застосунками.

Так інтернет-гіганти реагують на суспільний запит — 56% споживачів стурбовані приватністю в онлайні, підраховує Kantar. Раз вже онлайн вийшов на передову, загрози тут стали сприймати набагато уважніше. Масова міграція користувачів, якої Whatsapp зазнав після оновлення правил обробки даних, показала силу цього неспокою. Десятки мільйонів осіб змінили месенджер, тому що побоювалися за свої дані.

Яка ж виходить картина нового світу?

У ній ще більше боротьби за увагу. Це означає, що компаніям доведеться швидше приймати рішення, краще працювати з даними. А люди отримають у свої руки більше інструментів впливу. Яскравий приклад — те, як група трейдерів-аматорів з Reddit змогла частково підпорядкувати собі фондовий ринок.

Активно скуповуючи акції американського ігрового ритейлера GameStop, вони змусили їх різко подорожчати — і загнали в гігантські збитки трейдерів, які грали на зниженні вартості акцій. Тріумф аматорів не протривав довго — показники вже повернулися до колишніх значень — але змусив панікувати великих фінансистів. А застосунку для торгівлі на біржі Robinhood довелося частково заморожувати операції і позичати мільярди в інвесторів.

Інший приклад самоорганізації — кампанія Eat the Rich, яка розлітається в американському сегменті соцмереж. Слоган «їсти багатих» поки не буквальний, в ньому закликають відписуватися від знаменитостей і компаній з величезними статками. Одна з перших цілей — Кайлі Дженнер, у якої 213 млн фоловерів тільки в Instagram. У 2019 журнал Forbes визнав її наймолодшим мільярдером в історії. У 2020 році відібрав звання — зірка нібито завищила вартість свого косметичного бізнесу. Але вартість рекламних постів у її Instagram все одно досягає $1,2 млн — і у багатьох це не викликає захвату.

Те, що ми дивимося, слухаємо і куди витрачаємо, в умовах такої конкуренції за увагу і прихильність стане ще важливіше. Венчурний інвестор Марк Андріссен колись написав, що «програми поглинають світ». Здається, в локдаун це нарешті сталося — просто виявилося, що це не кінцева точка у розвитку інтернету та світу.

Схожі статті:
Квітень 7
2024
Cвайп направо. Як поживає індустрія знайомств
Медійні матеріали
Інфлюенс маркетинг
Квітень 22
2024
Економіка з екрану. Як поп-культура допомагає продавати більше
Креатив
Медіа
Квітень 10
2024
Нові гроші. Чому дані — найважливіший актив і як його використовувати
Комунікаційні стратегії
Медійні матеріали
Напишіть нам
Що саме на нас чекає?
Коли починаємо?
З будь-якими запитаннями пишіть на sayhi@havaswwdigital.com.ua
Що саме на нас чекає?
Коли починаємо?